niedziela, 14 kwietnia, 2024
Krótko i na temat

Mechaniczny zbiór porzeczki – co dalej?

Doradca sadowniczy podpowiada krótko i na temat, jakie zabiegi chemiczne i nawożenie wykonać po mechanicznym zbiorze porzeczki.

Na plantacjach czarnej porzeczki, gdzie wykonany był mechaniczny zbiór owoców, zazwyczaj problemem są liczne uszkodzenia pędów. Na tym etapie należy wykonać odpowiednie zabiegi chemiczne, żeby zapewnić roślinom ochronę przed chorobami kory i drewna.

Mechaniczny zbiór porzeczki. Zabiegi i nawożenie po zbiorach

Pan Mieczysław z Dziarnowa w pow. grójeckim postanowił po zbiorach skonsultować dalsze postępowanie z doradcą sadowniczym. Zgodnie z jego wskazówkami, na plantacji w pierwszej kolejności użyto preparatu miedziowego. Kolejne zabiegi zależą od pojawiania się w najbliższym czasie symptomów chorób. 

Równie ważne jest prawidłowe nawożenie plantacji przed sezonem zimowym lub wczesną wiosną. Jakie nawozy wybrać i kiedy je zastosować, żeby rośliny były w dobrej kondycji i odpowiednio owocowały w kolejnym sezonie? Na co warto zwrócić uwagę?

– Żeby wykonać odpowiednie nawożenie, powinniśmy opierać dawki nawozów o analizy gleby. Pozwala to także zmniejszyć koszty nawożenia – podpowiada Karol Madej, doradca sadowniczy ze sklepu ogrodniczego „U Sopla” w Mogielnicy.

Dowiedz się więcej z wideo:

Dowiedz się więcej z podcastu:

Krótko i na temat podcast Spotify
Krótko i na temat podcast Apple Podcasts
nawozy Plantafol Amagro
reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *