sobota, 25 maja, 2024
Ochrona

Nawozy organiczne rozwiążą kryzys rynkowy?

Jednym z wątków poruszonych w komunikacie Komisji Europejskiej, dotyczącym kryzysowej sytuacji na rynku nawozów, były nawozy organiczne. Jak wynika ze stanowiska ECOFI, mają one duży potencjał, by zapełnić lukę powstałą w związku rosnącymi kosztami wytwarzania i wysokimi cenami nawozów mineralnych. 

Organizacja ECOFI (Europejskie Konsorcjum Branży Nawozów Organicznych) odniosła się w ostatnich dniach do komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie dostępności i przystępności cenowej nawozów. KE dostrzegła powagę trwającego kryzysu na rynku nawozów mineralnych i podkreśliła, że nawozy organiczne, wytwarzane z odzyskiwanych odpadów oraz produktów ubocznych, mają duży potencjał.

Komunikat KE odnosi się do stosowania w produkcji rolnej różnych środków, w tym przetworzonych nawozów organicznych. Produkty te oferują liczne korzyści, m.in. mniejsze wypłukiwanie składników odżywczych, i mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zrównoważonego rozwoju

– komentuje Chiara Manoli, prezes ECOFI.

Nawozy organiczne – konieczna jest współpraca i edukacja

W komunikacie KE państwa członkowskie zostały wezwane, by priorytetowo traktować dostęp do gazu ziemnego dla producentów nawozów – również dla tych przedsiębiorstw, które wytwarzają nawozy organiczne, wykorzystując znacznie mniej energii. Działaniom tym powinny towarzyszyć m.in. szkolenia dotyczące gospodarowania składnikami pokarmowymi oraz programów ekologicznych, promujących organiczne nawożenie.

ECOFI zajęło również stanowisko dotyczące wykorzystania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i zadeklarowało współpracę z Komisją Europejską. Jak wynika z projektu przepisów, większość produktów tego typu nie mogłaby być wprowadzana na jednolity rynek unijny, co groziłoby poważnymi zakłóceniami w rolnictwie. 

ECOFI wzywa Komisję Europejską, by we współpracy z przemysłem nawozowym dążyła do pokonania tych przeszkód. Naszym celem jest uniknięcie utrudnień w rozwoju tych bioproduktów, szczególnie gdy rolnicy i konsumenci desperacko ich potrzebują, aby zmierzyć się z bieżącymi wyzwaniami związanymi z produkcją żywności 

– dodaje prezes ECOFI.

Źródło: ECOFI, oprac. red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *