Podatek cukrowy to cios dla sadowników
Jak informuje Krajowa Unia Producentów Soków, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów nie zrezygnowały ze szkodliwych planów opodatkowania wartościowych produktów bez dodanego cukru, m.in. nektarów, soków wzbogaconych witaminami i napojów z co najmniej 20% zawartością soku z owoców czy warzyw. Taki podatek cukrowy będzie sprzeczny z opinią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, korzystną dla sadowników. Skutkiem może być ograniczenie zapotrzebowania na owoce i warzywa od krajowych producentów.
Stowarzyszenie KUPS i organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw ostrzegają przed konsekwencjami i wskazują na liczne absurdy regulacji. Podatkiem cukrowym nie są objęte takie produkty, jak woda czy sok. Jednak, z chwilą dodania do soku wody, napój będący połączeniem obu składników bez dodatku cukru ma być już obłożony opłatą cukrową. Julian Pawlak, prezes KUPS uważa, że projekt ustawy niesie wiele zagrożeń:
od utraty konkurencyjności droższych w produkcji wartościowych napojów z owoców i warzyw, przez zmniejszenie udziału tych napojów w koszyku konsumenckim na rzecz tańszych napojów, po ograniczenie zapotrzebowania na owoce i warzywa od krajowych producentów – i to w czasach kurczenia się rynków zbytu.
Podatek cukrowy obejmie napoje z naturalnymi cukrami?
Podczas grudniowej konferencji uzgodnieniowej nie spełniono prośby organizacji przemysłu i sadowników o doprecyzowanie definicji napoju w taki sposób, by jednoznacznie wykluczyć opodatkowanie cukru naturalnego, zawartego w sokach z owoców innych niż soki 100%. Propozycja koalicji organizacji sadowników i przetwórstwa polegała na wpisaniu sformułowania niebudzącego wątpliwości interpretacyjnych:
z wyłączeniem substancji zawartych naturalnie w soku owocowym lub warzywnym będącym składnikiem napoju.
Co z tym cukrem? Logika ministerstwa
Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że choć cukier występuje naturalnie w soku z owoców czy warzyw, będącym składnikiem napoju, to nie jest naturalnie obecny w samym napoju, stworzonym na bazie tego soku. W konsekwencji napoje typu woda + sok (np. 70% soku i 20% wody, bez dodanego cukru czy substancji słodzących) wg urzędników powinny podlegać opłacie cukrowej. Zdaniem KUPS jest to sprzeczne z logiką pierwotnego tekstu ustawy:
Dlaczego opodatkowywać mieszankę dwóch składników, gdy każde z osobna, nie podlegają podatkowi, jak w przypadku wody i soku? Trudno przystać na przewrotną logikę, w myśl której, cukier naturalnie obecny w soku przestaje być uważany za naturalny… z chwilą dodania do tego soku wody
– wskazuje Julian Pawlak, prezes KUPS.
Podatek cukrowy – więcej opodatkowanych produktów
Pomimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia, także po grudniowym spotkaniu konsultacyjnym i wydanym oświadczeniu, że nowelizowana ustawa o opłacie cukrowej nie rozszerza zakresu opodatkowania, nie jest to prawdą. Zaproponowana w projekcie regulacji definicja napoju rozszerza zakres podatku cukrowego na napoje bez dodatku cukru. Niestety nieprecyzyjność tego zapisu i jego ogólnikowy charakter rodzi pole do kolejnych interpretacji, niekorzystnych dla całej branży – producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw oraz sadowników. W toku uzgodnień międzyresortowych uczestniczy także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wsparło sadowników i przetwórców, zwracając uwagę na konieczność zapewnienia konkurencyjnych warunków dla krajowej branży owoców, warzyw oraz otrzymanych z nich napojów i nektarów.
Sadownicy znów będą poszkodowani
Jedna enigmatyczna zmiana interpretacji zapisów ustawy przez resorty zdrowia i finansów doprowadzi do opodatkowania daniną cukrową wartościowych napojów z owoców i warzyw bez dodatku cukrów i słodzików. W konsekwencji zrodzi poważne szkody dla polskiego sadownictwa i branży przetwórstwa polskich owoców i warzyw.
Apel KUPS
KUPS apeluje o wprowadzenie właściwych zapisów i utrzymanie wykluczenia z opłaty cukrowej wartościowych nektarów i napojów z wysoką zawartością soku bez dodatku cukru i słodzików.
Niech przemówi polska racja stanu, a nie polityka. Stowarzyszenie KUPS wraz z plantatorami i przetwórcami branży rolno-spożywczej apeluje o dodanie zapisu: z wyłączeniem substancji zawartych naturalnie w soku owocowym lub warzywnym, będącym składnikiem napoju. Taka adnotacja zwolni producentów wartościowych nektarów i napojów na bazie soku z owoców i/lub warzyw bez dodatku cukru z nieuzasadnionego uiszczania podatku cukrowego.
Źródło: informacja prasowa