wtorek, 22 października, 2024
Technika sadownicza

Zabiegi w marcu: cięcie korzeni

Cięcie korzeni pozwala ograniczyć przemienność owocowania i wyprodukować jabłka dobrej jakości. Celem jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy wzrostem wegetatywnym a ilością owoców. Zabieg powinien być wykonany przed końcem marca.

Przemienne owocowanie dotyczy drzew, wytwarzających w niektórych latach więcej owoców, niż są w stanie odżywić. To prowadzi do słabego owocowania lub braku owoców w kolejnym roku, a następnie do intensywnego wzrostu. Jest to zjawisko uwarunkowane genetycznie. Występuje w starszych sadach, ale również w młodych drzewach, szczególnie w intensywnym systemie uprawy. Przyczyną jest nadmiar lub brak pąków kwiatowych, które powinny tworzyć się jak najwcześniej w sezonie. Na ograniczanie powstawania pąków wpływają substancje wzrostowe nasion, zbyt duża intensywność wzrostu pędów, wysokie plony, późny zbiór, warunki pogodowe oraz gorsza kondycja liści.

Zalecenia do wykonania zabiegu

Cięcie korzeni ogranicza siłę wzrostu drzew, wpływa na procesy kwitnienia i zawiązywania, nasłonecznienie korony, zwiększa jędrność i poprawia wybarwienie owoców. Zabieg zaleca się m.in. w sadach z gęstymi nasadzeniami, a także gdy występują liczne pędy z pąkami liściowymi, drzewa są zagrożone przemiennym owocowaniem, po intensywnym cięciu zimowym oraz jeżeli nie był stosowany proheksadion wapnia.

Jak wykonać cięcie korzeni?

Zabieg powinien być wykonany w roku słabego zapąkowania. Najbezpieczniej przeprowadzić go jesienią lub wiosną – ale przed końcem marca (wtedy efektywność jest większa, ale wiąże się z podwyższonym ryzykiem, zwłaszcza kiedy jest sucho). Nie powinien on odbywać się wcześniej niż 2-3 lata po zasadzeniu drzew. Zalecana odległość od pnia to 40 cm (cięcie prostopadłe), ew. 60 cm (cięcie skośne), jeżeli wzrost jest bardzo intensywny. Cięcie obustronne dopuszcza się tylko w sadach silnie rosnących i nawadnianych (40 cm z jednej strony pnia, 60 cm z drugiej)

Bardzo ważny jest wybór noża do zabiegu. Powinien mieć dobrze naostrzone stalowe ostrze o długości 70-80 cm. Dobre wyprofilowanie i wyważenie narzędzia ułatwia cięcie korzeni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *