Jak stosować gibereliny?
W krytycznym okresie przymrozków podczas kwitnienia drzew owocowych gibereliny regenerują kwiatostany i wspomagają zawiązywanie owoców. Ale nie jest to jedyna rola tych fitohormonów w sadownictwie. Jak stosować gibereliny, aby uzyskać plon wysokiej jakości?
Owoce, jakich oczekują kontrahenci i klienci, muszą spełniać wiele kryteriów jakościowych. Liczy się m.in. ich rozmiar, wygląd, brak ordzawień skórki. Żeby to osiągnąć, sadownicy coraz częściej korzystają z regulatorów wzrostu i rozwoju roślin, które zawierają hormony roślinne, takie jak gibereliny. Zostały one odkryte w roku 1898 w Japonii, gdzie wystąpiła nietypowa choroba grzybowa siewek ryżu. Jej skutkiem był intensywny wzrost i wydłużanie się liści. W pierwszej połowie XX wieku naukowcy wyizolowali substancje z tego typu kultur grzybowych – gibereliny A i B. Następnie odkryto kwas giberelinowy GA3, a dziś zidentyfikowane jest 136 giberelin.
Zadaniem giberelin jest regulowanie licznych procesów fizjologicznych w roślinach. Stymulują one podziały komórkowe i wydłużanie się komórek, wzrost międzywęźli, indukują kwitnienie, zawiązywanie owoców beznasiennych, zapobiegają dziedzicznej karłowatości. Gibereliny, które są składnikami regulatorów wzrostu, pozyskuje się syntetycznie.
Ważna jest czystość gibereliny
Gibereliny stymulują wzrostu masy liściowej, poprawiają zawiązanie owoców, ich kształt i rozmiar, jak również redukują ordzawienia. Bardzo ważnym aspektem ich działania jest minimalizowanie negatywnych skutków przymrozków. Regulatory mają w składzie gibereliny (kwas giberelinowy) GA4 i GA7. GA4 ma korzystny wpływ na rośliny sadownicze, natomiast GA7 wywołuje przemienność owocowania. Jednak w procesie produkcji giberelin da się wyeliminować GA7, można tylko zminimalizować jej zawartość w preparacie. Dlatego należy wybierać produkty z jak najwyższą zawartością GA4 i jak najmniejszą GA7.
Jak stosować gibereliny w jabłoniach?
W okresie wiosennych przymrozków podczas kwitnienia powinno się wykonać zabieg giberelinowy najlepiej przed spodziewanym spadkiem temperatury i powtórzyć po 7-10 dniach lub tuż po przymrozku (w ciągu 24 godzin). Dowiedz się więcej o tej funkcji giberelin.
Inna opcja to użycie regulatorowa giberelinowego wczesną wiosną, kiedy młode liście są słabo rozwinięte, żeby lepiej zaopatrywały kwiaty w składniki pokarmowe. Od tego zależy jakość i siła kwitnienia oraz zawiązywania.
Regulatory stosuje się też, kiedy na etapie zapylania i zapłodnienia występują niekorzystne warunki pogodowe. Pozwala to uniknąć słabego zawiązania owoców i obfitego opadu czerwcowego.
Możliwe jest użycie giberelin do ograniczenia ordzawień oraz do poprawy parametrów jakościowych, takich jak kształt i rozmiar. Zabiegi wykonuje się od pełni kwitnienia do opadania płatków kwiatowych (kolejne co 7-10 dni).
Giberelina GA3 w gruszach i czereśniach
Giberelinę GA3 stosuje się do poprawy zawiązywania owoców gruszy, np. po przymrozkach. Powoduje ona silniejsze zawiązywanie owoców partenokarpicznych gruszy, dlatego ważne jest przestrzeganie zaleceń i dawek. W praktyce sadownicy aplikują giberelinę GA3 w trakcie kwitnienia w mniejszych dawkach, żeby zabezpieczyć owoce. Można też wykonać zabieg po przymrozku, tak jak giberelinami GA4/GA7. Giberelina GA3 jest przydatna także w uprawie czereśni. Poprawia jędrność owoców, zwiększa ich rozmiar i opóźnia dojrzewanie.