Jak zapewnić lepsze wybarwienie jabłek?
Gdy zbliża się okres zbiorów, jak co roku powraca temat jakości jabłek. To właśnie od niej zależy cena, jaką będzie można uzyskać za owoce. Na jakość składa się wiele czynników i efektów działań, które były podejmowane przez cały sezon wegetacyjny. Jednym z kryteriów branych pod uwagę przy ocenie plonów jest ich wykolorowanie. Na obecnym etapie można zadbać o lepsze wybarwienie jabłek. Jak to zrobić?
Owoce wybarwiają się dzięki pigmentom roślinnym, które absorbują fale światła określonej długości. Jednocześnie pełnią one w roślinach funkcję antyoksydantów. Mniejsza zawartość pigmentów, takich jak flawonoidy, może wynikać z genetyki odmian, warunków atmosferycznych (mało światła słonecznego, niska temperatura) czy warunków uprawy. Mniej wykolorowane jabłka stanowią problem dla sadowników, ponieważ kupcy czy klienci nie są zainteresowani gorzej wybarwionymi owocami.
Który składnik odpowiada za lepsze wybarwienie jabłek?
Kluczowym pierwiastkiem, który ma wpływ na stopień wybarwienia, jest potas. Dlatego w okresie dojrzewania jabłek powinno się zapewnić roślinom ten składnik pokarmowy we właściwej ilości. Dzięki niemu w owocach wzrasta zawartość flawonoidów, więc szybciej uzyskują odpowiedni kolor i dojrzewają.
Jak dobrać nawóz w okresie dojrzewania owoców?
Nawóz, który ma być stosowany w czasie dojrzewania jabłek, musi charakteryzować się wysoką zawartością potasu, w wysoko przyswajalnej dla roślin formie. Ponadto składnikiem takiego produktu powinien być bor, odpowiadający m.in. za gospodarkę cukrami. Ważną rolę pełnią również substancje o działaniu biostymulującym. Nawóz aplikowany w tej fazie wegetacyjnej nie powinien natomiast zawierać azotu ani chlorków.
Nawóz potasowy stosuje się w formie oprysku nalistnego już od początku dojrzewania owoców, aby zapewnić optymalne pobieranie makro- i mikroelementów. Oprócz tego powinno się podawać nawozy z wapniem, które również mają pozytywny wpływ na jakoś owoców.