Planujesz przechowywanie jabłek? Przestrzegaj tych zasad
Jakość jabłek zależy od wielu czynników, takich jak ochrona i nawożenie w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Zabiegi przed zbiorami muszą być kontynuacją wcześniejszych działań, bo tylko wtedy przyniosą pożądany efekt. To ważne szczególnie, gdy sadownicy planują dłuższe przechowywanie jabłek. Kluczowy jest termin zbioru, tak by do chłodni nie trafiły owoce, które są już przejrzałe.
Trwają zbiory jabłek – po letnich odmianach na świeży rynek niedługo przyjdzie kolej na te jesienne, przeznaczone w dużej części do przechowywania. Jak co roku powraca więc temat jakości owoców, które trafią do chłodni. Na tym etapie sadownicy mają już niewiele możliwości, żeby wpłynąć na jakość, ponieważ jest ona wypadkową ochrony i zabiegów z całego sezonu. Można jednak odpowiednio przygotować jabłka do przechowywania, tak by dotrwały w dobrej kondycji do wiosny i wciąż były atrakcyjne dla kupujących.
Ochrona przedzbiorcza
Ochrona przedzbiorcza jabłek stanowi kontynuację wcześniejszych zabiegów, ponieważ patogeny atakujące jabłonie już w okresie kwitnienia mogą być sprawcami chorób także w późniejszym okresie. Np. grzyby powodujące szarą pleśń mogą powodować suchą oraz miękką zgniliznę przykielichową i gniazdowe gnicie jabłek podczas przechowywania. Zabiegi przeciw tym sprawcom powinny być wykonywane zarówno w okresie kwitnienia, jak i latem (co 10-14 dni).
Brunatna zgnilizna, której źródłem są mumie, może występować latem (gnicie owoców w sadzie) albo w okresie przechowalniczym. W tym drugim przypadku objawy są widoczne bardzo szybko, w pierwszych tygodniach w chłodni. Jabłka najpierw twardnieją i czernieją, a następnie przybierają postać zmumifikowaną.
Gorzka zgnilizna jabłek rozwija się na skutek zainfekowania owoców przez zarodniki konidialne, bytujące na zmumifikowanych owocach i w martwym drewnie. Mogą też być obecne na pędach, przez co dochodzi do rozwoju zgorzeli kory jabłoni, a następnie do zakażeń owoców. Rozwojowi gorzkiej zgnilizny sprzyja wysoka wilgotność, utrzymująca się ok. 6 tygodni przed zbiorami. Ochrona przedzbiorcza, rozpoczynająca się z 4-6-tygodniowym wyprzedzeniem, powinna koncentrować się właśnie na tej chorobie. Jest ona szczególnie groźna dla jabłek, które w momencie zbioru są przejrzałe.
Nawożenie wapniem
Stosowanie wysoko przyswajalnych nawozów wapniowych powinno być uwzględnione szczególnie w tych regionach, gdzie gleby są uboższe w ten pierwiastek. Przykładem są centralne tereny Polski. Wapń nie tylko odpowiada za jakość owoców, zapobiegając utracie jędrności, ale także ogranicza gorzką plamistość podskórną i rozpad chłodniczy. Nawożenie powinno odbywać się od okresu po kwitnieniu aż do zbioru owoców.
Przechowywanie jabłek – kluczowy jest termin zbioru
Czynnikiem, na który sadownicy mają największy wpływ, gdy owoce dojrzewają, jest termin zbioru. Jeżeli będzie on niewłaściwy, można zaprzepaścić cały wysiłek i poniesione w ciągu sezonu nakłady. Jak wynika z praktyki, niestety zbiór często następuje zbyt późno. Można to łatwo określić, ponieważ po wykonaniu testu skrobiowego z roztworem jodu jabłko na przekroju nie zabarwia się, gdy jest już przejrzałe. Z kolei owoce niedojrzałe wybarwione są w teście na ciemny kolor.
Wyznaczając dojrzałość zbiorczą (a nie konsumpcyjną!) owoców, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. To m.in. korzystanie z kilku metod oraz powtarzanie prób – zarówno testu skrobiowego, jak i badania jędrności owoców. Opisaliśmy te zasady w krótkim poradniku.