poniedziałek, 13 stycznia, 2025
Technika sadownicza

Jak założyć sad ekologiczny?

Sadownicy szukają sposobów, żeby zwiększyć dochodowość produkcji. Wśród rozwiązań, które można rozważać, są odmiany klubowe, system zero pozostałości czy tzw. ekologia. Jak założyć sad ekologiczny?

Przed podjęciem decyzji o produkcji ekologicznej należy przede wszystkim rozważyć stronę ekonomiczną i przeanalizować możliwości zbytu takich owoców. Trzeba też pamiętać, że prowadzenie takiego sadu wymaga przygotowania, a ponadto jest obwarowane licznymi restrykcjami i podlega precyzyjnym regulacjom prawnym. Wymagana jest też certyfikacja, która pozwala na używanie logo i oznaczeń eko/bio.


Dowiedz się, jak założyć sad ekologiczny

Przygotowaliśmy krótki przewodnik po najważniejszych zagadnieniach związanych ze zmianą profilu gospodarstwa sadowniczego na ekologiczny. 

Analiza gleby

To standardowe działanie przed założeniem sadu, ale w przypadku produkcji ekologicznej szczególnie trzeba zwrócić na to uwagę. Analiza powinna określać nie tylko zawartość minerałów i materii organicznej, ale także szkodliwych pierwiastków i pozostałości środków ochrony roślin, które mogą zalegać w glebie przez wiele lat.

Odchwaszczanie

Ważne, żeby zwalczyć chwasty uciążliwe, takie jak perz. Trzeba pamiętać, że po założeniu sadu możliwe będzie wyłącznie korzystanie z metod mechanicznych. Jeśli chodzi o perz, najlepiej rozpocząć walkę z nim latem, przy upalnej pogodzie. Po ścięciu roślin wykopuje się z gleby korzenie i wywozi je z działki lub spala. Trzeba to robić kilkakrotnie. Sprawdzi się też dwukrotny zabieg wykonany kultywatorem. Takie przygotowanie powinno się rozpocząć nawet 2-3 sezony wcześniej. 

Kondycja gleby

Należy zadbać, żeby gleba była zasobna w próchnicę i materię organiczną. Po odchwaszczeniu stosuje się kompost, obornik, nawozy zielone i ściółki organiczne. Pomocne jest też wprowadzenie mikroorganizmów, które korzystnie wpłyną na mineralizację materii organicznej.

Dobrym rozwiązaniem jest uprawa roślin, które wzbogacają glebę w azot. To np. bobowate, owies czy wyka jara. Przed okresem kwitnienia ścina się je, rozdrabnia i wykonuje orkę. Zalecane są też uprawy fitosanitarne – facelia, gorczyca, gryka biała.


Nawożenie

Stosowanie nawozów powinno wynikać z potrzeb określonych w analizie gleby. Uzupełnianie niedoborów jest dozwolone wyłącznie poprzez podawanie nawozów dopuszczonych do stosowania w uprawach ekologicznych. To naturalne produkty mineralne i wapniowe.

Nasadzenia

Przed rozpoczęciem nasadzeń gleba powinna zostać wyrównana i starannie pozbawiona kamieni. Jak wynika z zaleceń, materiał szkółkarski należy kupować w szkółkach prowadzących produkcję ekologiczną. Jeżeli to niemożliwe, można wystąpić do WIORiN o zgodę na skorzystanie z konwencjonalnego materiału. W każdym przypadku drzewka muszą być zdrowe, wolne od szkodników i chorób. To niezwykle istotne, ponieważ w sadzie ekologicznym możliwości ich zwalczania są ograniczone do rozwiązań biologicznych.

Konwersja

Po rozpoczęciu i zgłoszeniu prowadzenia sadu ekologicznego pierwsze trzy lata to okres konwersji. W tym czasie wymagane jest stosowanie wytycznych dotyczących produkcji ekologicznej.

Dotacje

Sadownicy mogą skorzystać z dotacji na produkcję ekologiczną (adekwatnie do powierzchni) już w pierwszym roku, kiedy zmieniają profil na ekologiczny. Dostępne są też dopłaty w ramach Ekoschematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *