Miodówka gruszowa plamista – czas na zwalczanie
W czerwcu wraz ze wzrostem temperatur dochodzi do nalotów szkodników w sadach. Jednym z nich jest miodówka gruszowa plamista. Zaobserwowałeś jej nalot? Dowiedz się, jaki preparat do zabiegu wybrać.
Miodówka gruszowa plamista (Cacopsylla pyri) to szkodnik, który może występować w sadach gruszowych przez cały sezon. Miodówki mają nawet do 4-5 pokoleń rocznie. Na obecnym etapie wegetacji, gdy zarówno w ciągu dnia, jak i nocą temperatury są coraz wyższe, dochodzi do nalotów tych szkodników. Od początku czerwca są one obserwowane w wielu sadach.
Gdy atakuje miodówka gruszowa plamista
Szkody jakie powoduje miodówka w gruszach, to hamowanie wzrostu pędów i liści, a także zniekształcenia liści i owoców. Szkodniki wydzielają spadź, która jest pożywką dla grzybów Capnodium. Wówczas na liściach pojawia się charakterystyczna czarna grzybnia.
Podstawą zwalczania miodówki jest uważny monitoring na poszczególnych etapach wegetacji.
– Bardzo zachęcam do dokładnych lustracji w swoich sadach i sprawdzania, w jakim stadium rozwojowym mamy tego szkodnika, żebyśmy odpowiednio mogli dobrać rozwiązanie do zwalczania go
– mówi doradca sadowniczy Karol Madej, który zaobserwował niedawny nalot miodówki w swoich kwaterach gruszowych.
Jakie preparaty najlepiej zastosować, gdy stwierdzamy obecność dorosłych osobników, a co sprawdzi się do zwalczania larw miodówki?
Dowiedz się z wideo: