Zwalczanie miodówki w gruszy
W okresie po kwitnieniu gruszy dochodzi do nalotów miodówki gruszowej. Zwalczanie miodówki w gruszy jest trudne, a kluczowe znaczenie mają częste i dokładne lustracje sadów.
W sadach gruszowych zakończyło się kwitnienie i opadanie płatków. Ze względu na bardzo ciepły przełom kwietnia i maja z niewielką ilością opadów panowały sprzyjające warunki do rozwoju miodówki gruszowej plamistej (Cacopsylla pyri). To szkodnik należący do grupy owadów kłująco-ssących. Szkodliwość miodówek polega na tym, że wkłuwają się one w tkanki roślin i wysysają z nich soki, co prowadzi do deformacji pędów i liści. Ponadto owady te wydzielają znaczną ilość spadzi, która osadza się na roślinach. W sezonie mogą wystąpić aż 4 pokolenia miodówek. Trzeba pamiętać, że w praktyce walka z nimi niestety nie jest łatwa.
Zwalczanie miodówki w gruszy. Zacznij od lustracji
Doradca sadowniczy Karol Madej zaleca, żeby w najbliższym czasie prowadzić częste i dokładne lustracje w sadach gruszowych. Uważne obserwacje ewentualnych nalotów szkodników pozwalają na wykonanie zabiegu w optymalnym terminie, co w przypadku miodówki jest niezwykle istotne.
Jakie rozwiązanie wybrać do walki z miodówką gruszową? Dowiedz się z wideo: