sobota, 13 lipca, 2024
Krótko i na temat

Zamieranie pędów malin

Zamieranie pędów malin jest bardzo groźną chorobą, zwłaszcza na młodych plantacjach. Symptomy porażenia mogą występować nie tylko na pędach dwuletnich, ale także na pędach jednorocznych, które są kluczowe, ponieważ w kolejnym roku będą budowały plon.

Problem ten wystąpił na założonej wiosną tego roku plantacji malin Rafała Nowakowskiego, zlokalizowanej w okolicach Mogielnicy. 

Bardzo istotna jest częsta lustracja plantacji. Zamieranie pędów malin to choroba, która postępuje bardzo szybko i mamy mało czasu na reakcję – mówi Karol Madej, doradca sadowniczy ze sklepu ogrodniczego „U Sopla” w Mogielnicy.

Jak zwalczać zamieranie pędów malin?

Jakie postępowanie należy wdrożyć na plantacji, gdzie wystąpił taki problem? Pierwszy krok to całkowite wycięcie wszystkich porażonych pędów. Następnie konieczne jest wykonanie zabiegów chemicznych. Która substancja aktywna sprawdzi się do zwalczania tego problemu?

Po zabiegach i wyeliminowaniu zagrożenia należy zadbać o młodą plantację przed zimą. Jak prawidłowo odżywiać rośliny nawozami, żeby wspomóc ich kondycję oraz plonowanie w kolejnym sezonie?

Dowiedz się więcej z wideo:

Dowiedz się więcej z podcastu:

Krótko i na temat podcast Spotify
Krótko i na temat podcast Apple Podcasts
nawozy Plantafol Amagro
reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *