piątek, 17 maja, 2024
Ochrona

Lustracje w sadzie

Aby prowadzić skuteczną ochronę, konieczne są regularne lustracje w sadzie. Dokładne oględziny pozwalają zdiagnozować potencjalne problemy, a następnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jak je wykonywać?

Regularnie wykonywane lustracje w sadzie powinny stać się nawykiem dla każdego producenta owoców. W ten sposób można nie tylko kontrolować zagrożenie ze strony szkodników, ale także zaoszczędzić dzięki wykonywaniu wyłącznie celowanych zabiegów.

Lustracje w sadzie – o tym warto pamiętać

Przed przystąpieniem do zwalczania szkodników należy wziąć pod uwagę ich presję w danej lokalizacji, pogodę oraz monitoring nalotu owadów. Ważne jest przeprowadzenie zabiegu w optymalnym terminie i wybór odpowiedniego produktu do aktualnej fazy rozwojowej szkodnika. Sadownicy powinni korzystać ze swoich doświadczeń z poprzednich sezonów oraz z wiedzy o wszystkich posiadanych kwaterach. Nie zawsze trzeba wykonywać zabieg w każdej z nich czy we wszystkich sadach należących do gospodarstwa.

Podczas lustracji należy także monitorować skutki wcześniejszych zabiegów. Ocena ich skuteczności po kilku dniach pozwala wykryć ewentualne problemy. 

Postaw na regularność

Wielkość populacji szkodników może się zmieniać nawet w ciągu kilku dni. Dlatego ważna jest regularność, ponieważ zmiany pogodowe, zwłaszcza temperatura i opady deszczu, wpływają na rozwój owadów. Dzięki regularnym obserwacjom, optymalnie wykonywanym raz w tygodniu (już od fazy zielonego pąka) można śledzić te zmiany, co umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej zabiegu, aby wykonać zabieg we wczesnym stadium rozwoju szkodników. Szczególną uwagę należy zwrócić na okres okołokwitnieniowy – zwłaszcza w przypadku nagłych zmian pogodowych po ochłodzeniu lustracje powinny być wykonywane częściej.

Czego nie widać gołym okiem?

Wybierając się do sadu, dobrze jest zabrać lupę i pojemniki, w których można umieszczać liście lub inne części roślin, na których występuje zagrożenie. Znalezienie i zidentyfikowanie mniejszych szkodników może być trudne i wymaga sprzętu optycznego, takiego jak binokular czy lupka. Można je kupić w sklepach ze środkami ochrony roślin.

Ważny jest czas reakcji

Zarówno przy ocenie ryzyka występowania agrofagów, jak i przy podejmowaniu decyzji o interwencji bardzo ważne jest uwzględnienie ekonomicznych progów zagrożenia dla danego szkodnika. Wczesne wykrycie obecności konkretnego gatunku daje szansę na odpowiednią reakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *