Preparaty olejowe. Co warto o nich wiedzieć?
Preparaty olejowe do zwalczania szkodników w sadach to skuteczna alternatywa dla zabiegów z użyciem konwencjonalnych środków ochrony roślin. Ponieważ działają one w sposób mechaniczny, ich stosowanie nie powoduje selekcji ras odpornych patogenów. Są również selektywne dla pasożytów i drapieżców, które przyczyniają się do ograniczenia populacji szkodników. Skuteczność takich zabiegów zależy od terminu zastosowania (okres ten jest relatywnie krótki) i od dokładności wykonania zabiegu.
Prawidłowe zastosowanie preparatów olejowych daje wysoką skuteczność w zwalczaniu przędziorka owocowca – nawet 8-10 tygodni bez obecności tych szkodników w sadzie. Jeżeli takie zabiegi są wykonywane w kolejnych latach, zwalczanie przędziorków można ograniczyć wyłącznie do wiosennych zabiegów i tylko niekiedy pojawia się konieczność użycia tradycyjnego arkacydu w czerwcu. Dodatkowym efektem stosowania środków opartych o oleje jest zmniejszenie nasilenia występowania mszyc.
Jakie szkodniki można zwalczać zabiegami olejowymi?
Wyeliminowanie przędziorków wiosną jest tak istotne, ponieważ w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego w sadzie obecne są wszystkie ich stadia rozwojowe tego szkodnika, co wymaga wykonania kilku zabiegów.
Preparaty oparte o olej parafinowy mają za zadanie zwalczanie jaj zimowych przędziorka owocowca, natomiast nie sprawdzą się w przypadku przędziorka chmielowca, ponieważ zimujące samice, dopiero wiosną wychodzą z zimowych kryjówek i składają jaja. Zarówno do zwalczania przędziorka owocowca, jak i szpecieli powinno się stosować preparaty zawierające olej z Inianki. Jeżeli w poprzednim sezonie w danym sadzie wystąpiła liczna populacja przędziorka chmielowca, zalecane jest zastosowanie tradycyjnych preparatów owadobójczych.
Inne szkodniki, które można zwalczać środkami olejowymi, to zimujące larwy misecznika śliwowca, (w śliwach i jabłoniach, a także w agreście, aronii, borówce wysokiej, porzeczkach, winorośli i leszczynie), mszyce i miodówki jabłoniowe, jaja miodówki gruszowej plamistej (w gruszach).
Kiedy i jak stosować preparaty olejowe?
Ze względu na właściwości preparaty olejowe mają działanie powierzchniowe na roślinach, natomiast wobec owadów działają kontaktowo. Są przeznaczone do zwalczania jaj oraz młodych larw, ale nie działają na dorosłe osobniki. Stosuje się je, zanim dojdzie do wylęgania się larw z jaj zimowych – na początku fazy zielonego pąka w jabłoniach wcześnie rozpoczynających wegetację lub w fazie mysiego ucha w później startujących odmianach. Naniesiony środek nie przepuszcza powietrza, na skutek czego rozwijające się larwy giną.
Ważna jest dokładność przy aplikowaniu cieczy roboczej na drzewa, co zapewnia dotarcie do miejsc, gdzie zlokalizowane są jaja zimowe. Drugi istotny aspekt to odpowiednio duża objętość cieczy roboczej, czyli 900-1000 l cieczy roboczej na 1 ha. Optymalnie należy wykonać dwa przejazdy opryskiwaczem w przeciwnych kierunkach. Warunki do wykonania zabiegu to ciepła, słoneczna, bezwietrzna pogoda i temperatura powyżej 8-10 stopni C.