wtorek, 22 października, 2024
Ochrona

Sad po zbiorach

Zbiór jabłek nie oznacza dla sadowników końca pracy. Jesienią trzeba skoncentrować się nie tylko na odpowiednim przygotowaniu owoców przechowywaniu, ale także na zadbaniu o kondycję drzew. Sad po zbiorach wymaga wykonania zabiegów, które wpłyną na przyszłoroczne plonowanie.

Jeżeli chodzi o owoce przeznaczone do przechowywania w chłodni, trzeba pamiętać o tym, żeby miały właściwą temperaturę, gdy trafiają do komór. Ze względu na możliwości urządzeń chłodniczych powinna ona wynosić ok. 14-18 stopni C. Pozwoli to uniknąć tzw. czekolady, czyli oparzelizny powierzchniowej po wyjęciu owoców z chłodni. Należy pamiętać, żeby nie umieszczać w chłodni jabłek zbieranych po nocy z przymrozkiem.


W przypadku zapobiegania tej chorobie fizjologicznej ważne jest też, by skrzynie w przechowalni były ustawione z zachowaniem odstępów ok. 30 cm. Dzięki temu przepływ powietrza będzie odbywał się bez zakłóceń.

Zabiegi dezynfekujące

Bardzo ważne, żeby wkrótce po zbiorach zostały zabezpieczone wszelkie rany na drzewach. Dezynfekcja jest niezbędna, ponieważ przez rany po ogonkach wnikają grzyby będące sprawcami gorzkiej plamistości jabłek. W minionych latach w takich zabiegach dobrze sprawdzał się tiofanat metylu. Jednak kilka sezonów temu substancja ta została wycofana. Obecnie do zabiegów dezynfekujących można stosować środki miedziowe.

Sad po zbiorach wymaga odżywienia

Na tym etapie konieczne jest dostarczenie drzewom substancji odżywczych, które będą podstawą do stworzenia zapasów. Są one potrzebne do rozpoczęcia wegetacji po zimie i muszą wystarczyć aż do okresu kwitnienia. Dopiero wtedy korzenie wytworzą włośniki, którymi będą pobierać niezbędne mikroelementy. Jesienią warto podać w sadzie mocznik (0,7%) z chelatem cynku i chelatem boru. W kolejnych dwóch zabiegach (co 5-7 dni) stosuje się mocznik i nawóz fosforowo-potasowy. To sposób, aby uniknąć przemienności plonowania.

Zapobieganie chorobom

Mocznik (4-5%) jest używany również do ochrony przez parchem jabłoni. Powinien być aplikowany po tym, kiedy przez 2-4 noce temperatura będzie niższa niż -4 stopnie C. Także do takiego zabiegu można dodać chelat cynku i chelat boru, które zapobiegają uszkodzeniom mrozowym.