sobota, 13 lipca, 2024
Krótko i na temat

Przędziorki i pordzewiacze w sadzie?

Przędziorki i pordzewiacze w sadzie jabłoniowym niszczą liście drzew, a pośrednio wpływają na pogorszenie jędrności i mniejszy kaliber owoców. Jak zdiagnozować zagrożenie i czym je zwalczać? Zapytaliśmy o wskazówki doradcę sadowniczego.

W ostatnich dniach lipca w sadzie jabłoniowym pana Piotra w Nowym Regnowie (powiat rawski) wystąpił problem ze szkodnikami, które uszkadzały liście drzew. Obecność przędziorków można było stwierdzić, dysponując lupą czy aparatem telefonu komórkowego z opcją zoom. Jednak aby potwierdzić występowanie pordzewiaczy, konieczne było badanie mikroskopowe. Przeprowadził je Karol Madej, doradca sadowniczy ze sklepu ogrodniczego „U Sopla” w Mogielnicy.

Jak zwalczać przędziorki i pordzewiacze?

Wybór substancji aktywnej do zabiegu zależy w tym przypadku od stwierdzenia stadium, w jakim są pordzewiacze.

– Do wyboru mieliśmy szereg różnych środków, które mają szersze spektrum działania, aczkolwiek tutaj nie było potrzeby, żeby po takie sięgać, bo nie obserwowaliśmy innych stadiów rozwojowych tych szkodników poza osobnikami dorosłymi – mówi doradca.

Po zabiegu chemicznym należy pamiętać o właściwym nawożeniu sadu. Który pierwiastek jest w tej sytuacji istotny i dlaczego?

Dowiedz się więcej z wideo:

Dowiedz się więcej z podcastu:

Krótko i na temat podcast Spotify
Krótko i na temat podcast Apple Podcasts
reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *