sobota, 13 lipca, 2024
Rynek

Musy owocowe – pomysł nie tylko na jabłka

Musy owocowe w tubkach to stosunkowo nowy typ produktu na polskim rynku. Coraz więcej firm włącza je do oferty, a sklepy poszerzają swój asortyment z tej kategorii. Czy tego typu przetwory mogą stać się szansą na zagospodarowanie nietrwałych owoców miękkich lub jabłek, których dzięki temu nie będzie trzeba przechowywać w chłodni?

Produkty pasteryzowane, takie jak musy, oczywiście nie zastąpią świeżych owoców, dużo bogatszych m.in. w witaminy i błonnik. Mogą jednak stanowić wartościową, a przy tym bardzo wygodną przekąskę, którą łatwo zabrać do pracy, mieć przy sobie podczas uprawiania sportu, spakować dziecku do szkolnego plecaka. Można też szybko sięgnąć po nie, gdy zgłodniejemy w podróży czy na zakupach. Na pewno będzie to lepszy wybór niż kaloryczny, niezdrowy baton z dużą ilością cukru i tak szkodliwych tłuszczów utwardzonych. 

Musy owocowe – co to za produkty?

musy owocowe wybór

Musy to gęste, pasteryzowane przeciery z różnych owoców – zarówno występujących sezonowo w naszym kraju, jak i egzotycznych. Zazwyczaj zapakowane są w niewielkie, poręczne tubki, które ważą ok. 100-200 g. Co ciekawe, produkują je nie tylko firmy specjalizujące się w wytwarzaniu soków czy przecierów owocowych, ale też te z segmentu nabiałowego.

Musy owocowe na półce sklepowej.

W składzie musów mogą być nie tylko owoce – mają one np. dodatek jogurtu, śmietanki kokosowej, kasz lub płatków zbożowych, np. owsianych czy jaglanych, dzięki czemu są bardziej pożywne. Czasem zawierają również wiórki kokosowe, siemię lniane, tapiokę, rodzynki lub przyprawy (cynamon, wanilię). Ponadto niektóre z nich są wzbogacone w witaminę C. W sklepach znajdziemy także musy z owoców BIO.

musy owocowe z dodatkami

Musy owocowe z dodatkami w ladzie chłodniczej w sklepie.

Szansa na zagospodarowanie jabłek

Jak wynika z przeprowadzonej przez naszą redakcję analizy dostępnych na rynku produktów, jednym z głównych składników tych przekąsek jest przecier jabłkowy – warto podkreślić, że jego zawartość sięga nawet ponad 90 procent – oraz zagęszczony sok jabłkowy, od kilku do kilkunastu procent.

Pojawia się więc pytanie, czy taki sposób przetworzenia może być szansą dla polskich producentów owoców – zarówno sezonowych i nietrwałych, takich jak truskawki, porzeczki czy wiśnie, jak i jabłek, które dzięki możliwości długotrwałego przechowywania w chłodniach dostępne są praktycznie przez cały rok. Jednak szczególnie w nadchodzącym sezonie przechowalniczym dotkliwie wysokie ceny prądu sprawiają, że wielu sadowników zamierza sprzedać swoje owoce jak najszybciej, także na potrzeby przetwórstwa. Czy ich odbiorcami mogą być właśnie producenci musów?

Owoce na mus – jaka cena skupu?

Cena, jaką można uzyskać za jabłka przeznaczone na musy owocowe, jest dwukrotnie wyższa niż za te przeznaczone na przemysł. Należy dowiedzieć się szczegółowo, jakie wymagania mają zakłady przetwórcze, które produkują musy. Przede wszystkim nie przyjmują jabłek bezpośrednio po zbiorach – po zerwaniu powinny one być przechowywane przez krótki okres, aby osiągnęły określone parametry, m.in. wymaganą zawartość cukrów. Nie jest jednak konieczne długotrwałe przechowywanie owoców w chłodniach.

Jabłka na mus powinny być przechowywane przez pewien czas po zbiorze.

Przetwory owocowe mają wiele zalet

Przetworzone, pasteryzowane musy owocowe w tubkach, a w przyszłości być może również w innej formie, z pewnością mają wiele atutów.

  • Z perspektywy konsumentów stanowią dużo zdrowszą alternatywę dla przekąsek, takich jak batony.
  • Są powszechnie dostępne w supermarketach, dyskontach, małych sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych.
  • Są w wygodnym, poręcznym opakowaniu, dzięki czemu sprawdzają się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

A jakie zalety musów powinni dostrzec sadownicy?

  • Musy są pasteryzowane, a więc mają zdecydowanie dłuższy termin przydatności niż świeże owoce.
  • Producenci korzystają zarówno z owoców miękkich – delikatnych, nienadających się do przechowywania oraz źle znoszących transport – jak i z jabłek, które stanowią główny składnik wielu musów dostępnych na polskim rynku.
  • To możliwość sprzedaży jabłek dla przetwórstwa na inny cel niż popularny koncentrat jabłkowy.
  • Do wytwarzania musów wykorzystywane są też owoce z plantacji ekologicznych.
  • Sprzedaż jabłek niedługo po zbiorach na cele przetwórcze oznacza zmniejszenie kosztów przechowywania, co w kontekście drastycznych podwyżek cen prądu ma ogromne znaczenie.
  • Produkty pasteryzowane są zdrowe i bezpieczne, a przede wszystkim wystandaryzowane – w stopniu, jaki trudno osiągnąć, wytwarzając we własnym gospodarstwie przetwory na sprzedaż.

Musy owocowe z okolic Sandomierza

Przykładem marki, która do produkcji musów owocowych wykorzystuje lokalne owoce, jest polska firma rodzinna OwoLovo, wywodząca się z działającej od lat dziewięćdziesiątych grupy Real S.A., która zajmuje się m.in. handlem i przetwórstwem produktów rolno-spożywczych. Musy wytwarzane są w zakładach przetwórczych w Morszkowie na Mazowszu oraz w Bilczy na Sandomierszczyźnie. Jak deklarują władze spółki, w najbliższych latach w tej drugiej lokalizacji przetwarzane ma być nawet 200 tysięcy ton owoców rocznie – przede wszystkim jabłek od lokalnych dostawców.

Relację z zakładu w Bilczy prezentował niedawno na swoim facebookowym profilu Marcin Piwnik, Starosta Sandomierski:

Źródło: Facebook, Marcin Piwnik

Pierwszy 1 milion OwoLovo wyprodukowany w Zakładzie Real S.A. z Bilczy. Zatrudnienie w zakładzie znalazło już 60 osób. W planach bardzo duże inwestycje oraz montaże kolejnych linii produkcyjnych. W przyszłym roku od czerwca produkcja musów już na miejscu. Oczywiście z przepysznych owoców z Ziemi Sandomierskiej

– tak pisał w swoim poście samorządowiec.

musy owocowe OwoLovo smaki
Musy owocowe OvoLowo w ofercie sklepowej.

Jaka będzie przyszłość musów owocowych?

O tym, że nowoczesne przetwórstwo ma potencjał i może być przyszłościową gałęzią przemysłu rolno-spożywczego, świadczy fakt, że w listopadzie 2021 roku w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach zostało otwarte Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych. To obiekt, gdzie mają być prowadzone prace badawcze oraz poszukiwania innowacyjnych technologii i rozwiązań dotyczących przetworów owocowych i warzywnych – także we współpracy z biznesem. Takie działania mogą przyczynić się do zwiększenia popytu na produkty wytwarzane z surowców ogrodniczych.

Czy polscy sadownicy wykorzystają tę szansę, a producenci musów będą chcieli powszechnie korzystać z krajowych owoców? Z pewnością warto obserwować ten segment rynku i typ produktów. To dość nowy rodzaj przetworów owocowych, który ma szansę zadomowić się na rynku i zaskakiwać konsumentów – jakością, smakiem, różnorodnymi kombinacjami i wariantami.

Jeżeli sadownikom i producentom innych owoców udawałoby się korzystnie sprzedawać je na ten cel, mogliby zagospodarować część swoich zbiorów, a także nawiązać długotrwałą współpracę z przetwórniami, która przynosiłaby obustronne korzyści. A jak będzie w praktyce? Zobaczymy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *