środa, 2 kwietnia, 2025
Technika sadownicza

Postaw na jakość materiału szkółkarskiego 

Przy zakładaniu nowego sadu kluczowa jest jakość materiału szkółkarskiego. Ważne, żeby zaopatrywać się u zaufanych producentów drzewek, bo tylko to daje pewność co do zdrowotności oraz właściwości odmiany czy jej sportu. Czym powinny charakteryzować się sadzonki dobrej jakości?

Zakładanie nowego sadu to duża inwestycja, dlatego sadownicy powinni wybierać kwalifikowany materiał szkółkarski, z paszportem PIORiN. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione drzewka przynależą do danego gatunku i odmiany. Wówczas owoce będą zachowywały określone właściwości i nie będzie obserwowane zjawisko regresji, czyli mutacji wstecznych. Dlatego tak ważne, by kupować materiał do nasadzeń w zaufanej szkółce, gdzie proces rozmnażania i produkcji odbywa się rzetelnie i przy regularnej kontroli odmian, sportów i ich cech. 


Niestety do często popełnianych błędów należy przesadne poszukiwanie oszczędności i decydowanie się na zakup drzewek nieznanego pochodzenia. Skutkuje to problemami już od pierwszych lat – podatnością na choroby, szkodniki, niezadowalającym owocowaniem i znacznie gorszą dochodowością sadu. 

Jakość materiału szkółkarskiego – charakterystyka

Do nasadzeń wykorzystuje się różne typy materiału. To siedmiomiesięczny, okulanty, drzewka dwuletnie z koronką knip-boom (jednoroczną), drzewka dwuletnie (podkładka + wstawka + odmiana szlachetna). Na co szczególnie zwrócić uwagę, wybierając sadzonki? Materiał szkółkarski musi być przede wszystkim dobrej jakości. Drzewka powinny mieć zdrową część wierzchołkową i pędy, bez objawów chorób (w tym drewna i kory) czy żerowania szkodników ani widocznych uszkodzeń. Ważny jest stan systemu korzeniowego – musi być on w dobrej kondycji, bez narośli. 

szkółka drzewek owocowych
Jakość materiału szkółkarskiego – warto wybierać drzewka ze sprawdzonej szkółki

Wysokość drzewek

Drzewka powinny mieć wysokość powyżej 150 cm, w zależności od podkładki, odmiany i wieku sadzonek. Drzewka premium osiągają nawet ponad 180 cm. Istotny jest wigor sadzonki oraz harmonijna budowa. Pień powinien mieć średnicę 12-15 cm – na wysokości 10 cm od okulizacji (gdy punkt ten znajduje się za wysoko, tempo wzrostu drzewka będzie słabsze).

Pędy i rozgałęzienia

Odpowiednio rozgałęzione drzewka to takie, które mają ok. 12-15 pędów bocznych (lub ok. 8-10, jeśli to odmiany trudniej rozgałęziające się). Powinny one rosnąć pod kątem prostym w stosunku do przewodnika. Optymalna długość pędów to 30-40 cm. Prawidłowa wysokość pierwszych rozgałęzień, w zależności od odmiany, wynosi ok. 70-80 cm.

System korzeniowy

Niewłaściwa jakość systemu korzeniowego sprawia, że drzewka gorzej się przyjmują i słabiej rosną. Przekłada się to również na większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wodę. Przede wszystkim korzeń powinien być prawidłowo wykształcony, proporcjonalny do części naziemnej, bez oznak przesuszenia. Warto zwrócić uwagę na korzenie boczne – ich zalecana długość to 20-30 cm – oraz na obecność na nich drobnych korzeni.

Planujesz założenie sadu? Dowiedz się, jak zlikwidować stary sad pod nowe nasadzenia.