wtorek, 1 kwietnia, 2025
Rynek

1/3 osób w rolnictwie to kobiety. Jakie są polskie rolniczki?

Współczesne polskie rolniczki to kobiety ambitne, dobrze wykształcone i aktywne społecznie. Jak wynika z najnowszych badań Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz Fundacji Agro Women, angażują się w życie polityczne, biorą udział w protestach rolniczych. I czują dumę z wykonywanego zawodu.

Rola kobiet w sektorze rolnym jest kluczowa, jednak przez lata pozostawała w cieniu dominującej narracji o rolnictwie jako zawodzie zmaskulinizowanym. Tymczasem, na podstawie różnych danych statystyki publicznej wskazuje się, że w Polsce co trzecia osoba pracująca w sektorze rolniczym jest kobietą, a rolnictwo jest głównym źródłem utrzymania 11 proc. gospodarstw domowych w Polsce

– mówi dr hab. Monika Stanny, prof. PAN, dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.


Kim jest współczesna polska rolniczka?

Badanie przeprowadzone jesienią 2024 roku na próbie 600 kobiet pokazało, że większość polskich rolniczek prowadzi gospodarstwa średniej wielkości i ma wyższe wykształcenie. Panie są także aktywne społecznie. 28 proc. uczestniczyło w protestach rolniczych, 14 proc. należy do co najmniej jednej fundacji, a 7 proc. jest członkiniami organizacji rolniczych. Co trzecia kobieta działa w kole gospodyń wiejskich.

Największą grupę stanowią panie, które łączą pracę w gospodarstwie z inną działalnością zawodową – aż 36 proc. respondentek. Natomiast 30 proc. w pełni skupia się na prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

kobieta, ciągnik, kwitnący sad owocowy
Kim jest współczesna polska rolniczka?

Nie tylko mężczyzna wnosi ziemię do gospodarstwa

Powszechnie przyjęło się, że to mężczyzna jest właścicielem ziemi, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Wiele kobiet wnosi w małżeństwo własne grunty lub nawet gotowe gospodarstwa rolne.

Droga do gospodarstwa rolnego polskiej rolniczki, wbrew powszechnej opinii, nie prowadzi wyłącznie przez zamążpójście. Okazuje się, że połowa z nich wnosi w małżeństwo swoje ziemie albo nawet gospodarstwo

– podkreśla Monika Stanny.

Ponad połowa kobiet-rolniczek (58 proc.) deklaruje, że w pracy czuje się traktowana na równi z mężczyznami. Jednak część z nich wskazuje na marginalizację, szczególnie ze strony instytucji otoczenia biznesu – państwowych czy europejskich.


Czy polskie rolniczki są doceniane?

Choć kobiety stanowią kluczowy filar funkcjonowania gospodarstw rolnych, ich rola bywa niedoceniana. Wciąż pokutuje stereotyp, że to mężczyzna jest „prawdziwym” rolnikiem, a kobieta – „żoną rolnika”. 

Takie postrzeganie wpływa na ograniczenia w pełnym docenieniu roli kobiet w rolnictwie, mimo że ich praca jest często kluczowa dla funkcjonowania gospodarstw rolnych

– podsumowuje Monika Stanny.

Polskie rolniczki nie tylko zarządzają gospodarstwami, ale także aktywnie wpływają na rozwój rolnictwa i społeczności lokalnych. Ich rola w sektorze rolnym jest nieoceniona, a wyniki badań to potwierdzają.