sobota, 13 lipca, 2024
Wydarzenia

Sukces targów Interpoma 2022

Targi Interpoma 2022, które odbyły się w listopadzie po 4-letniej przerwie we włoskim mieście Bolzano, okazały się dużym sukcesem. Głównymi tematami wydarzenia były problemy związane z brakiem pracowników w sektorze sadowniczym, a także zmiany klimatyczne, które stanowią ogromne wyzwanie dla branży w skali globalnej.

12 edycja międzynarodowych targów jabłkowych Interpoma odbyła się w dniach 17-19 listopada, po 4 lat przerwy, i była wielkim sukcesem. Wzięli w nich udział naukowcy, producenci, sprzedawcy i inne osoby związane z przemysłem jabłkowym. 

W targach Interpoma 2022 uczestniczyło 490 wystawców, głównie z Włoch, ale też z innych krajów, oraz ponad 16 000 odwiedzających z ponad 70 krajów, gdzie uprawiane są jabłka – m.in. z Francji, Japonii, Nowej Zelandii, Polski i Stanów Zjednoczonych. Natomiast Kongres Interpoma zgromadził 800 uczestników. Pierwszego dnia dyskutowano o rozwoju amerykańskiego sektora jabłkowego, a drugiego prezentowane były roboty i drony do zbioru jabłek. Zorganizowane zostały również wycieczki z przewodnikiem, podczas których 500 gości z różnych krajów świata odwiedziło nowoczesne firmy produkujące i sprzedające owoce w Południowym Tyrolu. Na wystawie Ogród Odmian Interpoma można było zapoznać się z historią zarządzania odmianami jabłek. Wszyscy uczestnicy targów i kongresu otrzymali specjalną publikację, Interpoma Magazine, wydrukowaną na papierze wytworzonym z jabłek.

targi Interpoma wizyta studyjna
Wycieczka i wizyta studyjna podczas targów Interpoma 2022

Interpoma 2022 – drony dla sadownictwa i inteligentne nawadnianie sadów

Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyzacji i mechanizacji, opracowywane z myślą o zastąpieniu ludzi w pracach sadowniczych i przy zbiorach jabłek. W najbliższych latach będą one rozwijane, zanim zostaną wprowadzone na rynek. 

Interpoma 2022 – nowoczesne rozwiązania do zbioru jabłek

Kolejnym ważnym zagadnieniem były zachodzące zmiany klimatyczne i ich wpływ na sadownictwo. Nagrody Interpoma Award przyznano za najbardziej innowacyjne technologie zarządzania nawadnianiem w sadach jabłoniowych, dzięki którym można zmniejszyć ilości wody potrzebnej do uzyskania plonów. Jedną z nagród otrzymała polska firma Inventia za system Agreus.

Kolejna edycja targów Interpoma, poświęconych produkcji, przechowywaniu i sprzedaży jabłek, odbędzie się w Bolzano w listopadzie 2024 roku.

Źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *