sobota, 13 lipca, 2024
Rynek

Ceny polskich jabłek rosną z tygodnia na tydzień

Jak zauważa Aleksandra Pawlica z grupy Refal, coraz większe zainteresowanie na światowych rynkach przekłada się na rosnące ceny polskich jabłek. Czy na obecnym etapie można zakładać, że ta tendencja utrzyma się przez cały sezon?

– Na całym świecie obserwujemy popyt na polskie jabłka – mówi Aleksandra Pawlica, specjalista ds. handlu w Grupie Producentów Owoców i Warzyw Refal. – Dla nas nowy sezon rozpoczął się dopiero niedawno, bo we wrześniu. Zakończyliśmy zbiory jabłek i powoli rozpoczynamy ich sprzedaż. Rozwijamy dotychczasowe relacje handlowe, jak również stale poszukujemy nowych możliwości współpracy. W tym roku obserwujemy większy popyt na polskie jabłka. Stają się one coraz bardziej rozpoznawalne na świecie, co nas bardzo cieszy. Widzimy zainteresowanie takich krajów, jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kolumbia, Indie czy Bangladesz.

Różne kraje, różne preferencje 

Głównymi kierunkami eksportowymi Grupy Refal są: Hiszpania, Francja, Grecja i Węgry. Jabłka wysyłane są też do Egiptu, Jordanii, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a w planach jest rozpoczęcie współpracy z Kolumbią. Preferencje dotyczące odmian różnią się w zależności od rynku: – Daleki Wschód chce kupować odmiany Red Delicious i Gala, ewentualnie Jonaprince i Golden Delicious. Południowe kierunki, takie jak Egipt czy Jordania, są zainteresowane odmianami Golden, Red Delicious, Gala i Idared. Jednak w okolicznych krajach, oprócz jabłek Golden i Red Delicious, chętnie kupowane są również te dwukolorowe – Champion, Jonagored, Red Prince, Ligol i Idared – zauważa Aleksandra Pawlica.

Ceny polskich jabłek – jakie są prognozy?

Zdaniem przedstawicielki Grupy Refal obecnie ceny są korzystne, ale sytuacja może się zmienić w mgnieniu oka podczas sezonu. Jak wynika z analizy rynku, w Europie i generalnie na świecie jest mniej jabłek. Widoczne jest również większe zapotrzebowanie na koncentrat jabłkowy, co pozwala prognozować, że ceny będą stopniowo rosły. Już teraz można zauważyć, że jabłka z tygodnia na tydzień są coraz droższe. 

– Oczywiście chcielibyśmy, aby wzrostowy trend dotyczący cen i popytu utrzymał się przez cały sezon – stwierdza Aleksandra Pawlica. – Jednak ze względu na doświadczenia z ostatnich lat wiemy, że sytuacja gospodarcza na świecie zmienia się bardzo szybko i trudno cokolwiek przewidzieć. Mamy nadzieję, że zacznie się to uspokajać, a my będziemy mogli bezpiecznie kontynuować sprzedaż i nawiązywać nowe relacje biznesowe.

Źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *