Jak przygotować jabłka na dalekie rynki?
Żeby przechowywanie owoców w chłodni było opłacalne, muszą do niej trafiać owoce wysokiej jakości – zdrowe, jędrne, zebranie w odpowiednim momencie. To szczególnie istotne, gdy chodzi o jabłka na dalekie rynki. Na co należy zwrócić uwagę?
Jak wynika z prognoz, w tym sezonie zbiory jabłek będą mniejsze niż w poprzednich latach. Ponadto na wielu owocach widoczne są ślady zjawisk atmosferycznych, które towarzyszyły nam w ostatnich miesiącach. Są to m.in. charakterystyczne obrączki po majowych uszkodzeniach mrozowych i oparzenia po bardzo słonecznym i gorącym początku września. Na owocach często widoczny jest też tzw. korek, czyli gorzka plamistość podskórna, spowodowana gorszym przyswajaniem wapnia w okresie upałów. Oznacza to, że taki plon jest zdyskwalifikowany jako jabłko deserowe. Nie nadaje się również do przechowywania. Trzeba też wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, które sprzyjały występowaniu chorób fizjologicznych.
Sadownicy powinni pamiętać, że do zamknięcia w chłodni nadają się wyłącznie owoce wysokiej jakości, które podczas sezonu przechowalniczego nie stracą swoich właściwości, zachowają wysoką jędrność i będą atrakcyjne dla kupujących. Konsumenci jasno deklarują, że chcą kupować jabłka jędrne, soczyste i twarde. Jakość ma szczególne znaczenie, kiedy przeznaczamy jabłka na dalekie rynki. W takim przypadku muszą one przetrwać nie tylko czas w chłodni, ale również okres transportu. Co sadownicy mogą zrobić, aby polskie jabłka były chętnie kupowane za granicami naszego kraju, nawet w odległych krajach?
Zadbaj o wybarwienie owoców
Wybierając jabłka, klienci najchętniej sięgają po te z ładnym rumieńcem. Warto pamiętać, że można wpłynąć na ten aspekt, stosując odpowiednie zabiegi w ostatnich tygodniach przed zbiorem. Pierwsza opcja to zastosowanie regulatora zawierającego etefon. Substancja ta sprawia, że owoce wybarwiają się bardzo silnie i mają atrakcyjny rumieniec. Trzeba odpowiednio dobrać dawkę, ponieważ za wysoka może przyspieszać dojrzewanie. Druga możliwość to podanie nawozu nalistnego, zawierającego fosfor i wapń. Jednocześnie, szczególnie w przypadku stosowania etefonu, ważne jest regularne kontrolowanie dojrzałości zbiorczej owoców, aby zostały zebrane w optymalnym momencie.
Wpływ dłuższego zbioru na jakość jabłek
Etefon jest substancją, która przyspiesza opadanie dojrzewających owoców, które produkują etylen. Dlatego pożądanym zjawiskiem jest zmniejszenie produkcji tego gazu. Służą do tego preparaty zawierające 1-MCP, przeznaczone do zastosowań przedzbiorczych. Środki tego typu mają za zadanie opóźnienie dojrzewanie owoców o 2-3 tygodnie. Jednocześnie nie oddziałują niekorzystnie na ich jakość. Sprawia to, że zbiory są znacząco większe, ponieważ gdy jabłka są dłużej na drzewach, zwiększa się ich masa. Natomiast zawartość etylenu w komorach nasiennych owoców podczas przechowywania jest niższa. Z kolei kluczowy parametr, jakim jest jędrność, utrzymuje się na wysokim poziomie.
1-MCP. Kiedy zastosować go w chłodni?
Preparaty z 1-MCP zyskują coraz większą popularność. To sposób, żeby zachować jakość i jędrność przechowywanych owoców. Zazwyczaj regulatory z 1-MCP stosuje się na początku sezonu przechowalniczego, po zamknięciu jabłek w chłodni. Z doświadczeń przeprowadzonych na SGGW wynika, że w przypadku owoców odmian, które mają zwarty miąższ i długo zachowują jędrność (np. Empire), korzystne działanie ma użycie takiego preparatu w trakcie przechowywania, nawet po kilku miesiącach.
Jakie stężenie tlenu w chłodni?
Jeżeli chodzi o chłodnie z kontrolowaną atmosferą, dawniej przeważnie utrzymywane było dość wysokie stężenie tlenu, czyli 3%. Później w obiektach z technologią ULO, czyli Ultra Low Oxygen, zalecany poziom wynosił 1,5-1,8%. Według najnowszych zaleceń parametr ten może wynosić nawet poniżej 1%. Zaletą jest m.in. zmniejszenie występowania oparzenizny powierzchniowej. Dodatkowo zastosowanie w takiej przechowalni preparatu z 1-MCP ogranicza to zjawisko, a także sprawia, że owoce nie miękną. Jednak w przypadku tej choroby fizjologicznej kluczowy dla dalszej, kondycji jabłek jest odpowiedni termin zbioru, o którym pisaliśmy w naszym cyklu.